9. Kapitola - Družice

 

Když se mudlové v pohonných balonech či letadlech (velké mudlovské dopravní prostředky, které létají) poprvé vznesli k obloze, byli ohromeni novým pohledem na svět pod nimi. Z výšky několika set metrů mohli pozorovat polohu velkého města, tvar okrajové linie pobřeží či různorodost polí na zemědělské usedlosti.

 

Dnes má tento pohled mnohem větší záběr. Družice obíhají okolo (naší a kouzelnické) Země ne stovky metrů, ale stovky kilometrů nad jejím povrchem. Z této obrovské výšky umožňují získat pro mudly jedinečné snímky naší planety.


Na některých družicích jsou namontovány fotopřístroje (přístroje, které dělají obrázky), které pořizují záběry pevniny a moří, a tím poskytují cenné informace o změnách životního prostředí na (naší a mudlovské) Zemi. Jiné zaznamenávají ráz počasí nebo se zaměřují na vesmír a na (naši a mudlovskou) Zemi mudlům vysílají data (informace) o planetách a hvězdách. Všechny patří mezi umělé družice, které byly vypuštěny ze Země do kosmu.

 

Ale termín družice či satelit původně znamená libovolné těleso, které obíhá kolem planety, jejíž přitažlivá síla je udržuje na oběžné dráze. Ve vesmíru existuje nesčetné množství přorozených družic: například Měsíc, který je přirozenou družicí Země.