Reducio
Předmět se zmenší na svou původní velikost. Protikouzlo ke kouzlu Engorgio.
 
 
Reducto
Ničicí kouzlo. Kouzlo ve filmu po dopadnutí na živou bytost vytvoří tlakovou vlnu. Po dopadu na předmět ho rozbije nebo rozpráší.
 
 
Relashio
Obranné kouzlo. Výborně se hodí proti ďasovcům. Ve čtvrtém díle ho použil Harry při plnění druhého úkolu v jezeře. V sedmém díle ho použila Hermiona k uvolnění pout. Release je anglicky uvolnit, koncovka -o či -io značí v latině první osobu jednotného čísla.
 
 
Rennervate
Posilující zaklínadlo. Opak Enervate.
 
 
Reparo
Opravovací kouzlo. Je to vůbec první kouzlo, které v knize použila Hermiona Grangerová. Už ve vlaku do Bradavic s ním opravila Harrymu páskou slepené brýle. Použila přitom formuli okulus reparo. Reparo znamená latinsky "opravuji" a "okulus" je "oko".
 
 
Repellentus
Kouzlo na odpuzení vody. Ve třetím díle ho použila Hermiona na Harryho brýle při zápasu proti Mrzimoru.
 
 
Repello mudletum
Udržuje mudly od místa, které bylo tímto kouzlem zabezpečeno. Hermiona ho používala v sedmém díle k zabezpečení místa, kde stanovali.
 
 
Revelio
Odhalující kouzlo. Revelo je latinsky odhaluji. Specialis revelio odhaluje, je-li daný předmět kouzelný. V šestém díle ho Hermiona použila na Harryho učebnici Přípravy lektvarů pro pokročilé, ale nic se nestalo. Specialis znamená latinsky zvláštní. Homenum revelio odhaluje přítomnost lidí. V sedmém díle ho Hermiona použila v domě číslo dvanáct na Grimmauldově náměstí, ale nic se nestalo (dům byl prázdný). Homo je latinsky člověk.
 
 
Rictusempra
Lechtací kletba. Harry ji použil v soubojnickém klubu proti Dracu Malfoyovi a ten poté lehl na zem a svíjel se v křečích smíchem. Latinsky rictus znamená ústa a semper je stále.je podobné jako Everte stativ.
 
 
Riddikulus
Zesměšní cíl kouzla, používá se proto k zahnání bubáka. Bubák je tvor živící se strachem, bere proto na sebe podobu, která oběť co nejvíc vyděsí. Když se toto kouzlo učilo v hodině obrany proti černé magii, Nevillův bubák se proměnil v profesora Severuse Snapea a po použití tohoto kouzla měl na sobě oblečení Nevillovy babičky. Formule v latině znamená "směšný". K úspěšnému provedení kouzla je nutné si představit něco směšného.