Petrificus totalus
Kouzlo úplného spoutání, oběť může hýbat jen očima. Hermiona ho použila proti Nevillu Longbottomovi, který chtěl trojici bránit, když v noci opouštěla kolej. Malfoy ho použil proti Harrymu v šestém díle ve vlaku do Bradavic, když zjistil, že odposlouchával jejich kupé pod neviditelným pláštěm. Petra je latinsky skála a totus je úplně.
 
 
Perikulo
Při použití vyletí z hůlky červená světlice.
 
 
Piertotum locomotor
Tímto kouzlem profesorka Minerva McGonagallová v sedmém díle oživí bradavické sochy, aby pomohly s obrannou hradu. Latinské slovo petra (z čehož je odvozené italské jméno Pier a české Petr) znamená skála. Totus je celý, locus je místo a moto je pohybovat se.
 
 
Portus
Kouzlo, které přemění jakýkoliv předmět v přenášedlo. Poprvé ho použil Albus Brumbál v pátém díle v ředitelově pracovně, po vidění napadení Artura Weaslyho hadem Naginim při plnění úkolu pro Fenixův Řád, aby dostal Weasleyovy a Harryho v pořádku na Grimmauldovo náměstí 12. Portare znamená latinsky přemísťovat.
 
 
Pouta na vás
Případně Pouta na tebe. Poutací kouzlo. Použila ho Umbridgeová v pátém díle na Kentaury. A Harry v šestém díle filmu na konci na Severuse Snapea.
 
 
Prior incantato
Odhalí předchozí kouzla, která byla hůlkou provedena. V Ohnivém poháru je takto odhaleno, že znamení zla bylo vykouzleno Harryho hůlkou. Prior je v latině "dřívější, předešlý" a incantatum znamená "zaklínadlo, kouzlo". Ve 4. díle se střetly sesterské hůlky Harryho Pottera a Lorda Voldemorta. Jejich jádro se spojilo mocným kouzlem, které obrátilo "Prior incantato" proti Lordu Voldemortovi a jeho znásobená verze odhalila poslední oběti Voldemortovy hůlky.
 
 
Protego
Štítové kouzlo. Je-li dost silné, může protivníka i odhodit. V sedmém díle Hermiona používá Protego totalum k ochraně místa. Profesor Filius Kratiknot během bitvy o Bradavice použil Protego horribilis, toto kouzlo také použil v sedmém díle i Severus Snape ke konci knihy, když měl na chodbě střet s Minervou MCgonagallovou. Protego nedokáže odvrátit žádnou ze tří kledeb, které se nepromíjejí. Formule znamená latinsky chráním.
 

(Proti-podváděcí kouzlo)
Začaruje např. brk, aby ten, kdo ho používá nemohl podvádět. Používalo se během zkoušek v Bradavicích.
 
 
Pulírexo
Formule na uklizení znečištěných míst či předmětů. Poprvé Pulírexo použila Nymfadora Tonksová v pátém díle, aby umyla Hedvičinu klec.
 

(plamen)
Z hůlky vystřelí proud modrých plamínků. V prvním díle ho používala Hermiona.