5. Kapitola Kouzelnické byliny

 

Aksovník vonný
Pokojová rostlina. Tato rostlina voní krásnou vůní, která nápadně připomíná vůni, jako když se peče maso. Rostlina si sem tam pro sebe něco pobrukuje a sem tam zakřičí.

Bimbavka ruská
Nížinatá rostlina. Bimbavka se vyskytuje v Rusku. Některým kouzelnickým domácnostem slouží jako budíček, jelikož její květ tvoří malý zvoneček. Když rostlině pošeptáte, kdy chcete vzbudit nebo na něco upozornit, tak vám vyhoví.

Blachtavice černá
Bažinatá rostlina. Je to rostlina, která dorůstá asi 20 stop, ovšem ne do výšky, ale do délky. Je to nebezpečná rostlina, která vás chytne a nepustí. Jakmile vás chytne, tak se vás pokusí stáhnout do bažiny. Když rostlinu vytáhnete ze země, tak okamžitě znehybní a umře.

Bledule krajní
Horská rostlina. Rostlina rostoucí v horách, která nemá žádné květy, ovšem zelené listy se používají do lektvarů na splasknutí.

Borůvka obecná
Nížinatá rostlina. Tato všemi mudly známá rostlina je považována za absolutně nekouzelnickou. Problém je v tom, že není. Dotyčný mudla, který si nasbírá borůvky a hned začne tzv. zobat, pak upadne do bezvědomí. Po chvilce se probere a v domnění, že zakopl a vysypal při tom borůvky, si klidně vykračuje dál.

Bublanka jedlá
Horská rostlina. Rostlina ve tvaru koule, která roste na horách, se jmenuje bublanka. Touto rostlinou se živí převážně obrové a horská zvířata.

Ďáblovo osidlo
Bažinatá rostlina. O ďáblovu osidlu se všeobecně tvrdí, že nemá rádo světlo a miluje tmu a chlad. Má šlahounovité výhonky, kterými vás chytne a nepustí. Bude vás škrtit tak dlouho, dokud nezetlejete.

Dýmějová hlíza
Zahradní rostlina. Dýmějová hlíza má tvar hlízy. Tato rostlina jednou za rok produkuje hnis, který se tvoří v hlízových puchýřích. Nezředěný hnis velmi prudce reaguje s holou pokožkou, ovšem zředěný hnis má různé léčivé účinky.

Hrabanka zákeřná
Nížinatá rostlina. Hrabanka zákeřná má zasloužený název. Hrabanka cestuje v podzemí po loukách a vyroste na zem, když to nejmíň čekáte. Poté vás nenápadně začne svazovat. Není se čeho bát, protože když vás omotá, tak snadno odtrhnete její výhonky. Ovšem pozor na spánek na loukách, to je veliká příležitost pro smrtelné zasažení hrabankou.

Hroznice neviditelná
Zahradní rostlina. Hroznice neviditelná je skutečně neviditelná. Plodí malé plody, které jsou jak člověku, tak zvířeti vysoce nebezpečné. Mudlové často narážejí na tuto rostlinu a proto musí ministerstvo kouzel často zasahovat.

Chechtalka různobarevnáPokojová rostlina. Tato pokojová rostlina je s oblibou pěstovaná v domech kouzelníků. Je těžko k sehnání, a proto se sní moc nesetkáte. Chechtalka různobarevná má na svých okvětních lístcích všechny barvy, a proto vypadá nádherně, a jednou za čas se malinko zachechtá.

Kaktusovník bodavý
Zahradní rostlina. Je rostlina velkého kulovitého vzrůstu. Na zeleném povrchu rostliny vyrůstají zelené trny, které rostlina při nečekaném útoku na ni střílí. Zasažení trnem může vyvolat jedovaté otrávení. Kouzelníci tuto rostlinu pěstují, jelikož jed je účinný proti škůdcům v zahrádce.

Kouzelnické maliny
Zahradní rostlina. Kouzelnické maliny se od mudlovských liší v tom, že mají trny i na listech a plody jsou světle modré. Plody mají kouzelné účinky - když sníte plod kouzelnického maliní, upadnete do hlubokého spánku, ze kterého vás vysvobodí pouze polibek. Jako v pohádce, že?

Lechtavka nebezpečná
Zahradní rostlina. Je to rostlina (v květináči), kterou si kouzelníci věší v koupelně na strop. Dělají to z toho důvodu, že rostlina produkuje voňavou šťávu. Jakmile si kouzelník chce umýt hlavu, jednoduše to za něj udělá tato rostlina. Má dlouhá chapadla, kterými kouzelníkovi umývá hlavu a zároveň vstřikuje voňavou šťávu. Ovšem pozor, rostlina se někdy rozhodne vás škrtit, tak jí dejte "po chapadlech".

Lidožravka horská
Horská rostlina. Lidožravka je vysoká rostlina, která k naší smůle pojídá mudly i kouzelníky. Rostlina má velká ústa a ostré zoubky. Když někoho pozře, tak tímto způsobem: zakousne se, rozžvýká nás, spolkne nás, "jedeme" dolů ke kořenům, tam nás stráví a vypudí nás do hlíny v podzemí - a má do dalšího života kvalitní humus.

Lítavice rychlá
Zahradní rostlina. Lítavice rychlá má tvar obyčejné trávy. Po jejím pozření ovšem dostaneme průjem (odtud pojem rychlá). Sušená lítavice rychlá se v malém množství přidává do některých lektvarů.

Mandragora (pekřín)
Zahradní rostlina. Tato rostlina se převážně pěstuje v květináčích. Na povrchu jsou pouze obyčejné listy, ale důležitý je kořen. Když vytáhneme tuto rostlinu z hlíny, začne vřískat tak, že její řev dokáže zabít. Mandragora je ovšem vzácná, jelikož její kořen, když uzraje, se používá do lektvaru, který má přivést zakleté osoby zpět do původního stavu.

Mečavec stříbrný
Horská rostlina. Mečavec je poměrně vysoká rostlina, která má žluté květy. Mudlové i kouzelníci ji trhají, ale ihned ji zahodí, protože rostlina začne vřískat: "Co mě trháš? On ničí přírodu! Chyťte ho!"

Měňavice malá
Bažinatá rostlina. Je to rostlina s výhonky, které se plazí po zemi a mění barvu podle prostředí, podobně jako chameleon. Tato rostlina, stejně jako i jiné bažinaté rostliny, se vás pokouší stáhnout na dno bažiny. Platí na ni i obyčejná kouzla.

Mimbulus Mimbletonia
Pokojová rostlina. Tato rostlina je vzácná, jelikož roste pouze u Asyrských břehů a má ji málo kouzelníků. Rostlina vypadá jako malý šedý kaktus, z kterého vyrůstají malé nežity. Při útoku na rostlinu začne ze všech ostnů stříkat tmavě zelená tekutina, která silně zapáchá. Tato tekutina se nazývá mrvomíza a přidává se do některých lektvarů.

Ruměnka rudá
Nížinatá rostlina. Je to malá rostlina se sytě červenými květy. Tato rostlina se škodolibě usmívá a při bližším shledání vás ožehne červeným plamenem. Tato rostlina je na ministerstvu vedena jako nebezpečná.

Růženka hezká
Zahradní rostlina. Tato rostlina se nachází v tzv. Růžovém sadě. Viz. Růženec košatý.

Řasavka bažinatá
Bažinatá rostlina. Tato rostlina žije přímo v bažině. Když nějaký člověk spadne do bažiny, ve které roste řasavka, tak nemá sebemenší šanci. Řasavka je řasa, která vás obklopí, a vy můžete buď jen nahoru, nebo dolů. Většinou to bývá dolů.

Sluněnka zlatá
Nížinatá rostlina. Tato zlatá rostlinka v noci vyzařuje světlo. Když vidíte v noci celou louku těchto rostlinek, vypadá to skutečně magicky.

Smějanka růžová
Zahradní rostlina. Tato rostlina se pěstuje pro její krásný smích, a také vzhled. Smějanka je krásně růžová a její chichotavý smích má uklidňující účinky. Její květy se používají jako přísada do lektvarů.

Úponice jedovatá
Zahradní rostlina. Úponice jedovatá je rostlina, která se pohybuje na malých tlustých výhoncích. Samotnou rostlinu tvoří výhonky, na jejichž koncích je velké klepeto, které se snaží sníst vše, co je živé. Pozn.: Na ministerstvu kouzel se již 4 staletí dohadují, jestli je rostlina zvíře nebo rostlina.

Vlasatice dlouhá
Bažinatá rostlina. Vlasatice roste na stromech blízko bažin. Roste ze země a plazí se na stromy, odkud spouští své výhonky dolů. Chytá své oběti tak, že je obmotá kolem krku a hodí do bažiny.

Volanka obecná
Horská rostlina. Tato rostlina je nejvyšší ze všech rostlin, je vysoká asi jako statný strom. Volanka roste na horách a dlouhým hlasem houká do dlouhých údolí a odtud se její hlas ozývá zpátky. Všechny kouzelníky i mudly dokáže pořádně zamrazit její houkání.

Výtrusnice jedovatá
Nížinatá rostlina. Tato rostlina má tvar velkého hřibu, který má na kloboučku velká tmavá kola. Když se k ní přiblíží něco, cokoliv, tak začne vypouštět jedovatá fialová oblaka dýmu.