2. Kapitola Louky od nížin až po hory

 

Louky i u Bradavického hradu jsou velké stejně jako ve zbytku Velké Británie, a i tam můžeme nalézt plno rozmanitých rostlin, jako jsou zvoneček láskový, pichlavka černá, nebo liličník šedý. Rostlin jsou na zemi tisíce druhů, od mudlovských až po naše kouzelnické. Každá kouzelnická rostlina se vyznačuje rozdílnými vlastnostmi. Stejně jako u stromů se můžou i u rostlin vyskytnout nebezpečné druhy, před kterými vás má varovat tato kniha. Některé jsou tak nebezpečné, že i horský troll bez rozumu je proti nim procházka růžovým sadem (které ovšem také existují - význam "růžový sad" se nepoužívá jen tak pro nic za nic).


Louky v nížinách jsou bohaté zejména na tzv. malé rostliny, což znamená rostliny od 5 do 10 palců. Ovšem pozor! Malé neznamená neškodné. Vše dokazuje výpověď jednoho mladého mudly, který se stal obětí jedné mimořádně agresivní rostliny:
Včera kolem šesté hodiny večer jsem šel nakupovat do místní samoobsluhy, a když jsem se vracel domů, dívala se ze země malá rostlina, která se podivně usmívala. Sehnul jsem se k té rostlině, co nebyla vysoká ani 7 palců a byla celá rudá. Pak si pamatuji jen, že mě ošlehl rudý plamen, a já byl v bezvědomí. Probudil jsem se až v nemocnici, odkud mě převezli do psychiatrické léčebny...
Tento nešťastník byl nepochybně obětí ruměnky rudé. Více o ruměnce rudé v kapitole páté.


V nížinách se častěji vyskytují léčivé a tzv. hodné bylinky (ruměnka rudá je zvláštní případ), které neškrtí, nekřičí a podobně. Zato na horských loukách a výš se vykytují spíše tzv.ďáblovy rostliny. V horských oblastech se vyskytují rostliny od 10 do 50 palců.
V pozdějším určování rostlin vždy bude určeno, kam rostlina spadá:

1. Nízkorostoucí
2. Vysokorostoucí
3. Rostoucí v bažinách
4. Pokojové
5. Zahradní


O třech posledních jsem se zatím nezmínil, takže: Rostliny rostoucí v bažinách jsou většinou zrádné a buď lákají kouzelníky a mudly do bažin, nebo je uchytí a shodí je tam.


Pokojové rostliny logicky nejsou nijak nebezpečné, spíše naopak (jinak by je doma nikdo netrpěl).
Zahradní rostliny bývají spíše k užitku a pěstují se ve velkém. Zahradními rostlinami se také krmí nevítaní návštěvníci viz. Fantastická zvířata a kde je najít od Mloka Scamandera. Ne vždy se však kouzelnickým nebo mudlovským zvířatům vyplatí tyto rostliny sníst, jelikož pro zvířata mohou být jedovaté a pro člověka ne.