7. Kapitola - Dalekohledy


Z velké dálky vypadají lidé (kouzelníci i mudlové) jako malý bod. Ale pomocí dalekohledu je možné vidět čistý, jasný obraz, který odhalí všechny detaily tváře dotyčné osoby.


Nejmodernější dalekohledy umožňují pozorovat neuvěřitelné dálky. Halův teleskop na Mount Palmer v Jižní Kaliformii v USA je schopný objevit vesmírná tělesa, kterým říkáme kvazary, vzdálené od Země asi 30 000 milonů bilionů kilometrů. Značný význam mají i slabší dalekohledy: jsou to užitečné pomůcky pro mudlovské kartografy, námořníky i pozorovatele přírody.


Díky dalekohledům se mudlovským astronomům podařilo několik zásadních vesmírných objevů. Roku 1609 italský mudlovský učenec Galileo Galilei poprvé namířil dalekohled na oblohu. Jeho pozorování ho přivedlo k názoru, že Země obíhá kolem Slunce a není středem vesmíru, jak se tehdy všeobecně věřilo.

 

Od těch dob mudlovští astronomové dalekohledem důkladně zkoumali nejvzdálenější končiny naší (kouzelnické i mudlovské) Sluneční soustavy i prostor mimo ni a objevovali nové hvězdy a nové planety.