10. Kapitola - Kosmické lety

 

Je tomu teprve několik desítek let, kdy příběhy o letech do vesmíru se daly najít pouze ve vědeckofantastiských knihách. Dnes startují mudlovské kosmické rakety ze Země pravidelně a jejich úkolem je umístit umělé družice na oběžnou dráhu kolem naší planety, nebo dopravit do vesmíru kosmonauty či kosmické sondy (pojem neznámý). Lety do kosmu se staly skutečností díky dvěma objevům: raketovému motoru, který jako jediný druh motoru může pracovat ve vesmírném vakuu (vzduchoprázdnu), a počítači, který řídí kosmickou loď na její pouti.


Kosmické lodě mají ve vesmíru různé poslání. Většinou vypouštějí družice určené k nejrůznějším účelům, například k mapování naší a mudlovské planety či zabezpečování telekomunikačního spojení mezi různými zeměmi. Ale nejvíce vzrušující částí kosmického letu je výzkum samého vesmíru. Kosmické lodě dopravily kosmonauty na Měsíc. I když tato dramatická mudlovská cesta trvala 3 dny, z hlediska vesmíru to byla pouze nepatrná vzdálenost.


Skutečnými mudlovskými průzkumníky vesmíru jsou Voyager, Pioneer a jiné kosmické sondy bez lidské posádky, které po mnoho let putují Sluneční soustavou i mimo ni a na své cestě fotografují planety, hvězdy a jiná vesmírná tělesa.